Opis

Żylistek

Żylistek to krzew, który jest łatwy w uprawie, nie wymagając przy tym szczególnej pielęgnacji. Doskonale radzi sobie na glebach przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych. Lekkie zacienienie nie przeszkadza ładnemu i obfitemu kwitnieniu żylistka. Aby krzewy zdrowo rosły warto je podsypać dobrze rozłożonym kompostem. Należy wiedzieć, że żylistek nie jest w pełni odporny na mróz.
Potrafi przemarzać, ale ze względu na stosunkową łatwość regeneracji szybko się odbudowuje. Wysokość żylistka jest zróżnicowana i waha się od kilkudziesięciu centymetrów do ponad dwóch metrów. W razie przedłużającej się suszy należy uzupełniać braki wilgoci. Ponieważ krzewy kwitną w okresie letnim ich cięcie przeprowadzane jest po kwitnieniu. Zazwyczaj ogranicza się do usunięcia uszkodzonych i zbyt pokładających się pędów. Przy przemarznięciu należy usunąć pędy, aż do zdrowego miejsca.


Co kilka lat warto przeprowadzić cięcie odmładzające. Młode rośliny na okres zimy warto okryć świerkowym stroiszem, gdyż są bardziej podatne na przemarzanie. Krzewy najłatwiej rozmnożyć poprzez sadzonki zielne, które bardzo łatwo się ukorzeniają. Podłoże powinno być mieszanką torfu z piaskiem. Sadzonki należy chronić przez bezpośrednim słońcem oraz przesuszeniem. Roczne przyrosty żylistka osiągają zazwyczaj około kilkunastu centymetrów.