Opis

Krzewuszka

Krzewuszka  to niezwykle dekoracyjny krzew osiągający wysokość do trzech metrów, zrzucający na zimę liście o przewieszających się gałęziach. Tworzy liczne rurkowate kwiaty o długości do czterech centymetrów zebrane w nieduże kiście umieszczone wzdłuż gałęzi. W zależności od odmiany ich barwa może być różowa, karminowa, czerwona lub biała. Ułożone naprzeciwlegle piłkowane liście, około 10 centymetrów długości, ciemnozielone lub podbarwione purpurą, żółkną na krótko przed opadnięciem.
Krzewuszka  bardzo obficie kwitnie pod koniec maja i w czerwcu, dużo słabsze kwitnienie może pojawić się we wrześniu. W uprawie jest mało wymagająca pod względem podłoża, choć lepiej kwitnie w żyznej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Krzewuszka jest mało podatna na choroby i szkodniki, dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, młode rośliny należy okrywać na zimę, starsze są dość wytrzymałe na mróz.


Kwiaty krzewuszki pojawiają się na pędach ubiegłorocznych. Żeby było ich dużo, po przekwitnięciu zalecane jest skracanie szczytowych pędów do pierwszych silnych rozgałęzień. Dla utrzymania żywotności mocno rozrośniętym krzewom trzeba wycinać przy ziemi 1/3 najstarszych gałęzi. Wiosną wymaga usuwania części przemarzniętych. Roślina jest niezwykle ceniona w ogrodach, szczególnie w typu wiejskiego. Nadaje się do tworzenia nienormowanych żywopłotów oraz do nasadzeń pojedynczych. Można komponować ją z innymi ozdobnymi krzewami, takimi jak jaśminowiec wonny czy forsycja.