Opis

Pięciornik ozdobny

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) to krzew z rodziny różowatych, bardzo łatwy w uprawie, rośnie do około 1,5 metra. Kwitnie przez pół roku - od maja do października, choć najobficiej w czerwcu i lipcu. Drobne kwiaty wyrastają pojedynczo lub po kilka na końcach pędów. Obecnie znanych jest ponad trzydzieści odmian pięciornika krzewiastego.
Kwitną przeważnie w odcieniach żółci, ale także na biało, różowo i pomarańczowo. Jest bardzo odporny na mrozy, upały, susze i zanieczyszczenia powietrza. Rzadko atakują go szkodniki. Może rosnąć na glebach piaszczystych oraz gliniasto-piaszczystych, przepuszczalnych. Na wilgotniejszym podłożu pięciornik kwitnie długo i obficie. Nie toleruje dużej ilości wapnia w glebie – wówczas jego liście żółkną, a krzew choruje.


Krzew należy sadzić w rozstawie 80x80 cm, wówczas już w drugim roku po posadzeniu zaczyna zakrywać glebę, co utrudnia wyrastanie chwastom. Młoda roślina zakwita szybko, już w tym samym roku. Pięciornik krzewiasty można co roku nisko przycinać – wówczas krzew jest bardziej zwarty, później zakwita, jednak kwitnie bardziej obficie. Coroczne przycinanie korzystnie wpływa na zdrowotność. Ważne jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Pięciornik krzewiasty nadaje się na kwitnące obrzeża rabat, żywopłoty i szpalery. Można go sadzić pod wyższymi krzewami i bylinami. Tworzy ładne kompozycje z tawułami, berberysami , także z roślinami iglastymi. Nadaje się również do hodowli w większym pojemniku na balkonach.