Opis

Tuja

Popularna Tuja Szmaragd, której poprawna, pełna nazwa to żywotnik zachodni (Thuja occidentalis), jest jedną z najlepszych odmian stożkowych żywotnika zachodniego, polecana na żywopłoty nieformowane, do sadzenia w pojemnikach i na cmentarzach, a ze względu na swój pokrój i ładne zabarwienie igieł, również do nasadzeń pojedynczych.
Żywotnik 'Smaragd' ma pokrój regularny, wąsko stożkowy, dzięki czemu nie wymaga cięcia formującego. Stanowisko uprawy powinno być słoneczne do półcenistego, natomiast gleba żyzna i wilgotna. Tuja Szmaragd rośnie w średnim tempie, osiągając po 10 latach uprawy wysokość ok. 2,5 m, przy średnicy ok 60 cm. Ostatecznie może dorastać nawet do 8 m wysokości.


Jej gałązki są delikatne, intensywnie zielone, niemal szmaragdowe. Co ważne - nie brązowieją w okresie zimowym, co jest ogromną zaletą tej rośliny.  Z przeznaczeniem na żywopłot rośliny sadzimy w rzędzie, co około 60 cm. Roślinę należy zasilać od wiosny do lipca nawozami przeznaczonymi dla roślin iglastych oraz regularnie nawadniać. W naszym klimacie Tuja Szmaragd jest